Типи будівництва приватних будинків
Сучасні будівельні технології дозволяють звести приватний будинок, здатний задовольнити вимоги навіть найвибагливіших і розпещених жителів. Безумовно, вибір формату майбутньої будови залишається за власником і базується на цілому ряді чинників, включаючи особливості ландшафту, що панує в даному регіоні клімату, а також кількості домочадців. Найбільш популярними сьогодні прийнято вважати такі типи приватних житлових будинків:
● будинки з бруса або колоди;
● цегляні будинки;
● блокові будинки (піноблоки, газобетон, газосиликатні блоки і т. п.);
● будинки, зведені за каркасною технологією.

Будинки з бруса або колоди

Справжня класика, перевірена тисячолітнім досвідом предків. Дійсно, саме дерево як базовий будівельний матеріал ідеально підходить для більшості кліматичних зон України. Такі будови відрізняються відмінними теплоізоляційними властивостями і унікальним внутрішнім мікрокліматом. Натуральна деревина виділяє фитоциди - природні антиоксиданти, здатні виводити з людського організму токсини, а також перешкоджати розвитку новоутворень. У дерев'яних будинках тепло взимку, прохолодно влітку. При правильній організації системи опалення, економія на теплоносіях в дерев'яних будинках в порівнянні з цегляними становить близько 35%. Крім того, рублені стіни відмінно дихають, забезпечуючи тим самим оптимальний для комфортного проживання показник вологості повітря.
Дерев'яний будинок не потребує складного фундаменту, тому зводиться досить швидко. Такі будови зводять з оциліндрованих або профільованих колод або з бруса, який може бути простим або клеєним. Сучасні технології дозволяють зібрати дерев'яний будинок самостійно за типом конструктора. Для цих цілей колоди або брус з розміткою, пазами і виступами для з'єднань підбирають за розмірами і перетину, а вже з них відповідно до проектної маркуванням, збирається сам будинок.
Незважаючи на прекрасні експлуатаційні умови, дерев'яні будинки мають цілу низку мінусів:
● Навіть підготовлені колоди і брус вимагають часу для усадки. Наприклад, вставити вікна і двері, зробити внутрішню обробку відразу після закінчення будівництва не вийде. Мінімальний термін усадки у клеєного бруса близько року, максимальний - до 5 років у оцілінлрованного колоди і пиленого бруса;
● підвищена пожежонебезпека;
● необхідність захисту дерева від природних чинників: грибка і цвілі, комах, атмосферних опадів;
● підвищені вимоги до догляду за будовою.

Фото 1. Будинок з дерев'яного бруса
Фото 2. Дерев'яний будинок
Цегляні будинки

Сьогодні приблизно половина приватних будинків в Україні зводиться з цегли. Для їх будівництва традиційно використовується силікатна і керамічна цегла. Кожена з неї може бути суцільною, повнотілою - всередині неї немає порожніх порожнин. Або ж порожнистою, в якій до половини загального обсягу займають порожнечі, заповнені повітрям.
Найбільш затребувані і популярні будматеріали, використовувані для будівництва цегляних будинків - біла силікатна або червона керамічна цегла.
Біла силікатна цегла відрізняється високою морозостійкістю і високими протипожежними характеристиками і використовується для зведення стін житлових та допоміжних будівель. Її виготовляють з кварцового піску, вапна, води і сполучних (або пластифікуючих) добавок.
Червону керамічну цеглу застосовують для зведення фундаменту і стін. Величезна різноманітність керамічної цегли, представлених на будівельному ринку, дозволяє підбирати необхідні варіанти для різних етапів будівництва та оздоблення. З мінусів відзначимо:
● необхідність зведення міцного і досить глибокого фундаменту;
● потрібен високий рівень тепло- і вологоізоляції;
● досить висока вартість;
● необхідність кваліфікованої праці при зведенні.
Фото 3. Будинок з білої силікатної цегли
Фото 4. Будинок з червоної керамічної цегли
Будинки з блоків

Блокову технологію можна порівняти з принципом конструктора «Лего». З відповідних один до одного блоків-деталей різного розміру за допомогою цементної суміші або спеціального клею монтується каркас майбутньої будівлі, а потім і його стіни. Будівельні блоки виготовляються з бетонної суміші з додаванням додаткових компонентів (керамзиту, силікатів і т. п.) З подальшим насиченням суміші повітрям. В застиглих блоках утворюються множинні порожнечі, які покращують показники теплопровідності. Виходячи з їх назви, можна визначити, з якого матеріалу вони виготовлені. Так, існують пінобетонні, керамзитобетонні, газосиликатні і деякі інші види блоків.
Такі будинки зводяться дуже швидко -будинок готовий під початок обробки вже через пару місяців після початку будівельних робіт. Відзначимо, що блокові будинки не вимагають особливих вимог до фундаменту. З недоліків відзначимо:
● будівництво вимагає професійного контролю на етапі проектування і зведення;
● відносно низька несуча здатність стін з піноблоків, що знижує можливості зведення мансардних поверхів, важких покрівельних конструкцій;
● готовий будинок вимагає декоративного оздоблення.
Фото 5. Будинок з блоків
Каркасні технології

Сучасна каркасна технологія будівництва дозволяє зводити такі типи будівель як канадський чи фінський будинок або будівля з сендвіч-панелей. Суть її проста - з дерева або металу монтується каркас будинку, потім він утеплюється (мінеральної, базальтової ватою, пінополіуретаном, пінопластом.) І обшивається панелями зовнішньої і внутрішньої обшивки. Між цими шарами розташовується тепло-, паро- і захист від вітру.
Каркасно-щитова і каркасно-рамкова збірка сьогодні мають найбільший попит технологіями монтажу. Перший варіант передбачає використання вже готових, зібраних на виробництві щитів з утепленням і панелями. Їх монтують, обробляють сайдингом або вагонкою, встановлюють внутрішні перегородки і накривають дахом. При каркасно-рамковому будівництві на фундамент ставлять дерев'яний або металевий каркас, роблять обрешітку, проводять покрівельні роботи, а тільки потім утеплюють і обшивають будинок.
Каркасні будинки зводяться швидко, коштують відносно недорого, не вимагають глибокого фундаменту. Будівлі відрізняються високими естетичними характеристиками, прості в експлуатації і догляді. Найважливіше в цій технології - правильний, професійний підбір утеплювача і ізоляційних матеріалів. Тільки в цьому випадку будинок буде теплим, сухим і економічним. З недоліків відзначимо:
● відносна нестійкість в складних природно-кліматичних ситуаціях (урагани, вихори, сильні пориви вітру);
● висока схильність до впливу атмосферних опадів, грунтових вод, особливо якщо в утепленні або ізоляції були допущені помилки;
● невисока екологічність будови через використання синтетичних утеплювачів, підвищеної вологості;
● відносно короткий термін служби.
Фото 6. Каркасний будинок
У цьому огляді ми постаралися коротко представити найбільш популярні типи будівництва приватних будинків. Для того щоб підібрати варіант, який оптимально підходить за функціональними і естетичними властивостями, відповідний конкретної кліматичній зоні і матеріальним можливостям, доведеться ретельно занурюватися в цю тему за допомогою консультацій з фахівцями.

Ідейний автор: Андрій Токар
(050)304-97-64
(067)446-74-00
atlant.sgroup@gmail.com
ЖК Софія, ул. Боголюбова 16, офіс 3
08131, Софієвська-Борщагівка
Made on
Tilda